A+ A A-

Oferta educationala pentru anul scolar 2014-2015

 

Nivel de învăţământ

Nr. locuri

Profil

Domeniu

Calificare profesională nivel 3

Profesionala

Clasa a IX a

28

 

Tehnic

Mecanica

Lacatus constructii metalice si utilaj tehnologic

Profesionala

Clasa a IX a

28

Tehnic

Electric

Electrician exploatare joasa tensiune

Liceu zi

Clasa a IX a

28

Servicii

Comert-COD  184

Tehnician  in activitati de comert

Liceu seral

Clasa a IX-a

Ruta directa

28

Tehnic

Mecanica

Tehnician proiectant CAD

 

 

Liceu  seral

Clasa a XI a

Ruta directa

 

28

Tehnic

Mecanica

Tehnician proiectant CAD

Scoala postliceala

30

-

Agricultura

Tehnician cadastru funciar topograf.

Clasa V

A doua sansa

An I

15

Se adreseaza  celor care au peste 14 ani si nu au finalizat invatamantul gimnazial astfel incat la finalizarea celor 4 ani vor obtine diploma de 10 clase si poate sa obtina o clificare profesionala nivel 2 dupa parcurgerea stagiului de pregatire practica.

 

Pentru INVATAMANTUL PROFESIONAL, secretariatele scolilor gimnaziale completeaza, la cererea elevilor si a parintilor/reprezentantilor legali pentru minori, FISA DE INSCRIERE IN INVATAMANTUL PROFESIONAL CU DURATA DE 3 ANI, in perioada 22-23 MAI 2014. Fisa se va depune la secretariatul Liceului Tehnologic din Ocna-Mures. In fisa de inscriere se pot inregistra mai multe optiuni de calificare nprofesionala, in ordinea preferintelor. Daca numarul candidatilor este mai mare decat numarul locurilor oferite de scoala profesionala, atunci se organizeaza o proba suplimentara de admitere. Elevilor care nu reusesc sa promoveze clasa a VIII-a li se anuleaza inscrierea in invatamantul profesional cu durata de 3 ani. Fiecare elev admis va beneficia de BURSA PROFESIONALA in valoare de 200 lei, care se acorda LUNAR.

            Pentru LICEU ZI-COMERT-COD 184, admiterea se face pe baza repartizarii computerizate, tinand cont de media de la Evaluarea Nationala 2014 si media celopr 4 ani de gimnaziu.

            Pentru LICEU SERAL, SCOALA POSTLICEALA si CLASA A V-A A DOUA SANSA detaliile legate de inscriere si depunerea dosarelor se va anunta din timp. Pentru detalii sunati la secretariatul scolii 0258-870807, zilnic intre orele 8-14.

            Pentru orice nelamuriri, va stam la dispozitie la sediul scolii (adresa din antet) si telefon 0258-870807, zilnic intre orele 8-14.

 

Echipa de promovare a ofertei edycationale de la Liceul Tehnologic Ocna-Mures

Misiunea scolii

Continuarea tradiţiei de 60 de ani a şcolii, prin oferirea oportunităţilor de educaţie şi formare profesională, în colaborare cu agenţii economici locali şi prin încercarea de a ne adapta la piaţa forţei de muncă şi la cerinţele actuale ale zonei destul de afectată din punct de vedere economico-financiar. Instituţia noastră se orientează şi spre întărirea dimensiunii antreprenoriale si promovarea calificării şi a competenţelor distinctive ale şcolii în comunitatea regională şi nu numai.

Partener media

Contact info

  • 0732 226 688

  • office[at]liceultehnologicocnamures.ro

Viziunea scolii

Educarea tinerilor in spiritul cetateniei democratice, pregatirea lor pentru a fi cetateni demni ai U.E.
Adaptarea ofertei educationale pe piata fortei de munca prin calificare si recalificare.