Regulament

Eleve de la Liceul Tehnologic Ocna Mureş, premiate la Festivalul Naţional de Poezie şi Proză “Mihai Eminescu” Botoşani

Elevele Patricia Laszlo şi Estera Zoltan, de la Liceul Tehnologic Ocna Mureş, s-au bucurat, în acest an şcolar, de un frumos debut în lumea poeziei.

Poeziile Patriciei Laszlo au fost apreciate la Concursul Naţional “Ocrotiţi de Eminescu” Blaj, cu Premiul Revistei “Vatra Veche“ Târgu Mureş, cu menţiune la Concursul “Lauda seminţelor celor de faţă şi-n veci tuturor”, iar cele mai recente poezii au fost premiate cu locul I la Festivalul Naţional de Poezie şi Proză “Mihai Eminescu” Botoşani.

Poeziile Esterei Zoltan au fost apreciate cu menţiune la Concursul Naţional “Ocrotiţi de Eminescu”  şi cu premiul III la Festivalul Naţional de Poezie şi Proză  “Mihai Eminescu” Botoşani.

Concursul “Ocrotiţi de Eminescu“ este organizat de către Asociaţiunea Transilvană pentru Literatură şi Cultura Poporului Român – Astra, Despărţământul “Timotei Cipariu” Blaj.

Concursul “Laudă seminţelor celor de faţă şi-n veci tuturor” este organizat de  către Inspectoratul Școlar Judetean Alba şi Casa Corpului Didactic Alba.

Festivalul Naţional de Poezie şi Proză “Mihai Eminescu”  este organizat anual de către Asociaţia Judeţeană a Profesorilor de Limba şi Literatura Română – Botoşani, Colegiul Naţional “Mihai Eminescu” Botoşani în colaborare cu Societatea Culturală“Arlechin” Botoşani, Inspectoratul Scolar Judetean Botosani, Memorialul Ipoteşti – Centrul Naţional de Studii “Mihai Eminescu”, Palatul Copiilor Botoşani şi Fundatia Judeteana pentru Tineret Botosani.
          Încununarea succesului  acestor eleve a reprezentat-o publicarea din versurilor lor în volumul antologic “Conexiuni”, editat de Casa de Cultură a Studenţilor Sibiu, în cadrul Concursului de poezie “Lirismograf”.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support