Regulament

Evocarea, la Casa de Cultură ”Ion Sângereanu” Ocna Mureș, a unor personalități românești închise în temnița comunistă de la Aiud

Biblioteca Liceului Tehnologic Ocna Mureș a organizat miercuri, 25 mai 2022,  în parteneriat cu: Centrul Multicultural ”Liviu Rebreanu” Aiud, Casa de Cultură ”Ion Sângereanu” Ocna Mureș, Școala Gimnazială ”Avram Iancu” Unirea, Școala Gimnazială ”Simion Lazăr” Lunca Mureşului, Liceul Teoretic “Petru Maior” Ocna Mureş și Școala Gimnazială ”Lucian Blaga” Ocna Mureş, conferința cu tema ”Intelectuali români în temnița comunistă de la Aiud”, din cadrul proiectului ”Poezia mărturie din temnița comunistă”.

Au prezentat lucrări tematice  prof. conf. dr. Georgeta Orian (Universitatea ”1 Decembrie 1918” Alba Iulia), prof. Aurora Stanciu (Liceul Teoretic “Petru Maior” Ocna Mureş), poetul și sociologul Ioan Hădărig (Centrul Multicultural ”Liviu Rebreanu” Aiud) și bibl. Luminița Bugan (Liceul Tehnologic Ocna Mureș).

Elevi de la Liceul Teoretic “Petru Maior” Ocna Mureş și de la Școala Gimnazială ”Nicolae Bălcescu” Sebeș, coordonați de prof. Nicoleta Pădurean, au expus lucrări de grafică reprezentând  portrete ale unor personalități ale culturii române închise în timpul comunismului la Aiud.

 Prof. Marius Moga a prezentat  un recital de muzică pe versuri ale poeților martiri.

Din echipa de organizare a evenimentului au mai făcut parte: dir. Liliana Stoica, prof. dir. Cornelia Popescu,  prof. dir. Lilica Cordea, prof. Florina Moldovan, prof. doc. Ofelia Ilea, prof. dir. Istina Badu, prof. dir. Floarea Sărmășiu, bibl. Dana Hopârtean.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support