Regulament

Foto: Eveniment omagial – “Vasile VOICULESCU”

Miercuri, 27 noiembrie 2019, Casa de Cultură “Ion Sângerean” Ocna Mureş a găzduit, prin amabilitatea doamnei Liana Carmen Stoica, un eveniment omagial dedicat lui Vasile Voiculescu – medic, poet, prozator şi dramaturg, supranumit şi “medicul fără arginţi”.

         La eveniment au participat: prof. Ionela Lupean, bibl. Dana Hopârtean – de la Școala Gimnazială ”Simion Lazăr” Lunca Mureşului, cons. ed. prof. Domnica Buzgar, prof. dir. adj. Monica Turcu, prof. doc. Ofelia Ioana Ilea, prof. Teodora Victoratos – de la Școala Gimnazială ”Lucian Blaga” Ocna Mureş, dir. prof.  Elisabeta  Adriana Ozsvath, prof. dr. Daniela Popovici – de la Școala Gimnazială ”Avram Iancu” Unirea, prof. Maria Pitea, bibl. Luminiţa Bugan – de la Liceul Tehnologic Ocna Mureş şi prof. Maria Rasa, alături de elevi.

         S-au prezentat materiale legate de viaţa şi personalitatea lui Vasile Voiculescu şi s-au recitat versuri scrise de poet. Sub titlul “Portret”, au fost expuse desene realizate de elevele: Anamaria Popa, Alina Ilyes, Denisa Grozav, Carina Podariu şi Dana Sălegean – de la Liceul Teoretic “Petru Maior” Ocna Mureş, îndrumate de prof. Nicoleta Truţă.

         Selectarea materialelor biografice prezentate a fost realizată în colaborare cu dir. prof. Cornelia Popescu (Liceul Tehnologic Ocna Mureş), prof. Florina Moldovan şi prof. Mihail Moldovan (Școala Gimnazială ”Avram Iancu” Unirea).

         Pe parcursul activităţii, accentul a fost pus pe importanţa educaţiei, a culturii generale, precum şi a virtuţilor morale şi creştine, în învingerea vicisitudinilor vieţii.

         S-au ascultat – “În coliba-ntunecată”, colindă scrisă pe versurile lui Vasile Voiculescu şi colindele “A venit şi aici Crăciunul”  şi “Vin colindătorii”, ale căror  versuri au fost scrise de poetul Radu Gyr, în perioada detenţiei comuniste la Aiud.

         Evenimentul a marcat debutul celei de a doua ediţii a  proiectului “Poezia mărturie din temniţa comunistă”, care se va desfăşura în mai multe şcoli din judeţ.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support