Regulament

Momente omagiale: Petre ŢUŢEA – “Socratele român”

Elevii din Clubul “Prietenii Bibliotecii” s-au întâlnit în 6 octombrie în Sala de lectură pentru a evoca, în semn de respect, aspecte biografice din viaţa lui Petre Ţuţea. Cei prezenţi au fost profund impresionaţi, pe de o parte de personalitatea strălucită şi de caracterul puternic al lui Petre Ţuţea, iar, pe de altă parte, de suferinţele şi umilinţa pe care acesta le-a îndurat în închisorile comuniste.


S-au făcut referiri şi la Constantin Noica, Mircea Eliade, Radu Gyr, Mircea Vulcănescuşi laalţi intelectuali din generaţia anilor ’30.

În ultima parte s-au citit şi comentat cugetări scrise de Petre Ţutea.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support