Regulament

Protejam mediul si bugetul economisind energie

Elevii de Liceul Tehnologic Ocna Mures ( fost GSCI ) continua seria manifestarilor cu teme ecologice. Joi, 5 aprilie 2012 incepand cu ora 9, o echipa de doi experti in domeniul energiei durabile de la Biroul de informare al ADR Centru Alba Iulia vor face o sectiune introductiva de prezentare a modalitatilor in care elevii pot contribui la prevenirea schimbarilor climatice si protectia mediului, vor face un exercitiu practic pentru determinarea amprentei de carbon si la sfarsit ei organizeaza un concurs cu premii in cadrul caruia elevii isi vor putea demonstra cunostintele in domeniul energiei durabile.


De asemenea reprezentantii firmei SC Carpat Energy SRL din Cluj vor face o demonstratie practica cu echipamentele proprii despre panourile fotovoltaice, folosite pentru generarea energiei electrice pe baza energiei solare. „Asteptam cu drag pe toti cei interesati la noi in scoala. Intrarea este libera. Actiunea se numeste Protejam mediul si bugetul economisind energie ” ne-a declarat unul din organizatorii evenimentului doamna prof. ing. Nagy Timea

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support