Regulament

Și profesorii au talent … câteodată !

“Și profesorii au talent … câteodată !” a fost, umoristic intitulată, expoziţia surpriză pregătită de câteva cadre didactice de la Liceul Tehnologic Ocna Mureş pentru elevi de Moş Nicolae. Este vorba de doamnele prof. Maria Rasa, prof. Anica Precup, prof. Elena Băbuţ, secretar Laura Truţă, adm. Emilia Bartha, lab. Nicoleta Szabo care au expus goblenuri, picturi şi obiecte decorative realizate personal.
În deschiderea expoziţiei, elevele Larisa Ștefan, Iulia Farcaş, Mădălina Delamarian, Roxana Mureşan, Magdalena Șolea din clasa a XI-a B au prezentat un material despre viaţa Sfântului Nicolae şi despre tradiţiile legate de ziua de 6 decembrie.


A urmat un program de colinde, pregătit de elevele din clasa a IX-a C şi prof. Ana Năndrean. Toţi elevii prezenţi au primit, din partea profesorilor, dulciuri.
Elevii au fost plăcut surprinşi de expoziţie. Au fost impresionaţi, pe de o parte, de frumuseţea lucrărilor şi, pe de altă parte, de faptul că doamnele profesoare (atât de severe la ore !!!) au talent şi preocupări artistice.
Expoziţia s-a dorit a fi replica expoziţiei de desene a elevilor din 26 noiembrie.
Experienţa a fost inedită, iar concluzia a fost următoarea: creativitatea şi talentul artistic devin puncte cheie în comunicarea dintre elevi şi profesori.

Bibl. Luminiţa Bugan

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support