Regulament

STAGII DE PRACTICĂ, CONSILIERE ȘI ORIENTARE PROFESIONALĂ PENTRU ELEVII DE LA LICEUL TEHNOLOGIC OCNA MURES, IN LUNA MARTIE 2021

Liceul Tehnologic Ocna Mureş, a organizat in luna martie 2021, cu elevii din grupul ţintã identificaţi, de la profilul tehnic, nivel de pregãtire profesionalã 3 şi 4, urmãtoarele activitãţi din cadrul proiectul „SCOP.OM”:

  • Stagii de practicã naţionalã,
  • Firma de exerciţiu,
  • Consiliere în alegerea profesiei.

Proiectul „SCOP.OM-STAGII DE PRACTICĂ, CONSILIERE ȘI ORIENTARE PROFESIONALĂ PENTRU ELEVII DIN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PROFESIONAL ȘI TEHNIC DIN OCNA MUREȘ” este un proiect de parteneriat, între Beneficiarul SC INFO MIAD SRL, din Câmpia Turzii, reprezentat legal, de cãtre d-nul manager Mischian Adrian şi între Partenerul 1, Liceul Tehnologic Ocna Mureş, reprezentat legal, de cãtre d-na director Popescu Cornelia.

Proiectul „SCOP.OM” este finanţat  prin Programului Operațional Capital Uman, Axa prioritară 6-Educație și competențe Prioritatea de investiție 10.iv, ID 131628.

Elevii, sub îndrumarea experţiilor de practicã, au efectuat lucrãri practice în atelierele şi laboratoarele şcolii, în cadrul unor module de specialitate elaborate, pentru acest proiect. Expertii de practicã sunt profesori de la disciplinele tehnice, din şcoalã, selectaţi pe baza unei proceduri din managementul proiectului.Ei au urmãrit în actul didactic, sã dezvolte elevilor competenţe specifice, fiecãrei calificãri cu accent pe egalitatea de şanse,  pe inovare socialã.

Este lãudabil interesul elevilor sã participe la acest proiect, pentru beneficii:

  • o bursã de 500 de lei, la terminarea proiectului,
  • selectarea unui grup de 5 elevi, care vor participa,  la un stagiu transnaţional de practicã în U.E., finaţat din buget,
  • oportunitatea  elevului, sã-şi identifice abilitãţile necesare ocupãrii unui loc de muncã, pe o piaţã a muncii instabile, afectatã de Pandemia Covid,
  • şansa sã înveţe sã deschidã şi sã menţinã o afacere,
  • disciplina pentru practica elevilor, are o temã integratoare, conţinuturile vizeazã mai multe discipline din programa şcolarã şi sunt accesibile tuturor, atractive şi permit acoperirea lacunelor.

Udrea Maria Elena

 Expert coordonator Partner 1

Liceul Tehnologic Ocna Mureş

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support