Regulament

Club de chimie analitica la Grup Scolar de Chimie Industriala din Ocna Mures

Ȋn data de 9 noiembrie 2011, la Grupul Școlar de Chimie Industrială din Ocna Mureș, a avut deschiderea oficială a Clubului de chimie analitică, de către d-na director Cornelia Popescu. Clubul se adresează elevilor de la școlile din zonă. Participarea lor la activități se face pe baza liberei alegeri, după interesele și inclinatiile fiecăruia. Caracterul voluntar al acestora asigură participarea activa a elevilor la desfășurarea lor.

Activitățile teoretice și practice vor fi realizate de d-na Maria Elena-responsabilul cercului și d-na laborant Nicoleta Szabo. Parteneri sunt: catedra de limbă și comunicare prin d-na profesoară Maria Pitea; biblioteca Școlii prin d-na Luminița Bugan; secretariatul școlii prin d-na Dorina Dușa.


Cercul propus vizează:

a)Aspectul formative:

– modelează aptitudinile şi deprinderile elevilor;

– stimulează iniţiativa, creativitatea spiritul de cercetare, spiritul de echipă;

b) Formarea personalităţii creatoare şi active a elevilor sub două aspecte: ştiinţific și educativ.

Cristalizarea conceptului de educație permanent (LLL).

Activitățile propuse sunt:

 • Reacții și reactivi analitici
 • Teste pentru identificarea unor cationi
 • Teste pentru identificarea unor anioni
 • Analiza calciului, azotului, potasiului din sol
 • Prepararea unor produse cosmetice naturale
 • Cromatografia-initiere
 • Vizite de documentare / Activități propuse de participanți.

Perioada de derulare este 1.10.2011- 9.07.2012

Se estimează următoarele produse finale:

 • album de fotografii;
 • jurnal cu impresii ale elevilor beneficiari.
 • 3 participări la concursuri/ simpozioane școlare
 • Articole pe site-urile: www.thinkquest.org; www.didcatic.ro

Au participat elevii: Maria Ludoșan, Alexandra Ludoșan, Diana Olteanu, Ana-Maria Nuc, Vladina Chira, Ioana Mureșan, Lucia Olteanu, Cadmiel Moldovan, Andreia Lăcătuș, Mădălina Căpraru, Daniela Tia, Laura Popa, Andreia Paul, Arina Ceteraș, Alexandra Gȋrlea, Claudiu Bȋrsan, Mădălin Orga.

Ȋn loc de concluzie, citez motto-ul clubului:

“Întâlnirea dintre două personalităţi este asemănătoare contactului dintre două substanţe chimice: dacă există vreo reacţie, ambele se transformă”. Carl Gustav Jung

Maria Elena Udrea

Responsabil cerc

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support