Regulament

ÎNCERCAREA DE A FI MAI BUNI… aprilie 2013

În săptămâna 01.04.2013-05.04.2013 s-a desfăşurat programul Scoala altfel şi la Liceul Tehnologic din Ocna-Mureş.

Activităţile programate au fost variate şi au încercat să completeze toate laturile educaţiei, cum ar fi cultură, muzică, arte plastice, creativitate şi inventică, sport, turism,  tradiţii, etc.

Datorită spaţiului limitat alocat unui articol modest, ce poate apărea într-un ziar electronic sau pagină web, nu putem să ilustrăm toate activităţile desfăşurate. Ne vom limita doar la cele mai spectaculoase.

În data de 02.04.2013 elevii interesaţi de tehnica şi tehnologia nouă au vizitat laboratoarele de specialitate de la Facultatea Inginerie Electrică şi Facultatea de construcţii de maşini-secţia roboţi industriali.


Au avut ocazia de a vedea “live” modele funcţionale ce folosesc tehnologie nouă, tehnologie ce stă la baza funcţionării unor echipamente moderne şi să înţeleagă mai bine la ce pot folosi în viaţă cele învăţate în timpul şcolii .

Cei pasionaţi de creativitate, modă şi protecţia mediului au prezentat creaţiile vestimentare proprii, confecţionate din materiale reciclabile, în cadrul unei parade de mode la Mall Alba-Iulia, organizat de Agenţia Locală a Energiei Alba (ALEA) în cadrul campaniei “E COOL!”. (03.04.2013) Detalii se pot vedea accesând adresa http://www.alea.ro/

Avem şi elevi pasionaţi de competiţii de orice fel care sunt dornici să-şi măsoare competenţele şi valoarea în raport cu alţi elevi. Elevul Bârsan Claudiu, clasa a XIII-a –dirig. Prof. Maier Mariana, a câştigat locul III la concursul Electrotehniada, organizat în data 04.04.2013 de către Facultatea de Inginerie electrică, secţiunea Creativitate în ingineria electrică-demonstratoare. Această performanţă a fost premiată cu bani şi cu ADMITEREA LA FACULTATEA DE INGINERIE ELECTRICĂ FĂRĂ CONCURS după absolvirea liceului cu diplomă de bac.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support