Regulament

OPORTUNITATE INEDITĂ LA INCUBATORUL DE AFACERI DIN CÂMPIA TURZII PENTRU ELEVII OCNAMUREŞENI

Asociația „Raza Speranței din Ardeal” din Unirea II a avut onoarea de a participa la organizarea „Târgului meșteșugăresc al primăverii”, prin invitația din partea D-lui Ilea Ovidiu – Manager al S.C. Innovation Human Resources S.R.L. si al S.C. Innovation Media&Advertising S.R.L.

Evenimentul este creat și dezvoltat de către Incubatorul de Afaceri din Municipiul Câmpia Turzii împreună cu:

SC. VALUED TIME SRL-D, SC. NICO HANDMADE SRL-D., S.C. Innovation Human Resources S.R.L Evenimentul s-a desfășurat Miercuri 3 aprilie 2013, între orele 10.00 – 16.00, la sediul S.C. Innovation Human Resources S.R.L strada George Coşbuc, nr. 24, Câmpia Turzii, jud. Cluj. Administrator al Incubatorului de Afaceri este RomActiv Business Consulting.


Asociația „Raza Speranței din Ardeal” a participat la acest eveniment inedit cu obiecte de meșteșug tradițional realizate de tineri voluntari: obiecte din dantelă, brățări din împletituri, tricot – căciulițe, fulare. Aceştia sunt elevi la Liceul Tehnologic din Ocna Mureş şi Liceul Teoretic „Petru Maior” din Ocna Mureş: Niculina Zercula, Florentina Duma, Andreea Paul, Timea Sebeşi, Florina Radu, Andreea Nemeş, Teodora Metea, Bianca Bartha, Lavinia Bartha.

   Asociația a fost reprezentată de Ana-Maria Spînu, Director Executiv și o tânără elevă voluntară din cadrul Asociației – Andreea Nemeș. Tânăra este elevă la Liceul Teoretic „Petru Maior” din Ocna Mures, în clasa a XI-A. Are rezultate școlare foarte bune și este talentată la realizarea unor obiecte de meșteșug tradițional inedite.

Tinerii sunt îndrumaţi de D-na Profesor Maria-Elena Udrea, Președintele Asociației noastre. Andreea este participantă în cadrul Programului International Award for Young People, Nivelul de Argint – program de voluntariat,  implementat de asociația noastră în zonă, în parteneriat cu Primãria oraşului Ocna Mureş, Asociaţia „Tradiţii Uiorene” şi Casa de Culturã”Ion Sângerean” din Ocna Mureş.

În cadrul târgului, s-au mai găsit produse de artizanat, lumânări și tablouri lucrate manual. Ne-au fost prezentate date despre Incubatorul de Afaceri din municipiul Câmpia Turzii și despre Programul naţional multianual de înfiinţare şi dezvoltare de incubatoare tehnologice şi de afaceri.

A fost o ocazie pentru Asociația noastră de a prezenta munca tinerilor voluntari, de a-I promova, la fel şi conceptul de voluntariat şcolar și de a le oferi idei de antreprenoriat. Activitatea se încadreazã în programul  ”Să ştii mai multe, să fii mai bun!” ediţia 2013 şi a avut acordul liceelor, al pãrinţilor elevilor pentru participarea lor şi popularizarea lor prin fotografii.

Maria Elena Udrea

profesor

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support