Regulament

Ziua Cartii la Ocna Mures

Joi, 23 aprilie, 2015, Clubul “Prietenii Bibliotecii” cu sprijinul profesorilor Ana Precup, Maria Pitea, Mariana Maier, Alexandru Vigh, Emanuel Povian a prezentat, cu ocazia Zilei Cărţii, materiale biografice, afişe în semn de omagiere a unor autori care au marcat literatura universală. Printre ei se numără: Dante Alighieri, Ovidius, W. Shakespeare, J.W. Goethe, L. Tolstoi, D. Dostoievski, Th. Mann, W. Faulkner, M. Eminescu, L. Blaga, W. Wilde, Albert Camus, G. B. Shaw, E. Dickinson, R. M. Rilke, A. Dumas, Fraţii Grimm, A. Huxley, E. Sabato…

Bibliotecara şcolii şi prof. Ana Precup au vorbit elevilor clasei a IX-a A despre romancierul, dramaturgul şi filosoful francez – Albert Camus, reprezentant al existenţialismului. S-a insistat pe faptul că, deşi A. Camus a provenit dintr-un mediu familial marcat de sărăcie, a reuşit să urmeze studii universitare de filosofie şi să obţină Premiul Nobel pentru literatură (1957).

În discuţiile cu elevii, profesorii au ţinut să precizeze că aceşti autori prezentaţi au marcat, prin cărţile scrise, însăşi adolescenţa lor.

Chiar dacă interesul elevilor pentru literatura universală nu este atât de mare ca al generaţiilor anterioare, avem speranţa că ei şi-au însuşit, totuşi, motto-ul propus de Biblioteca Școlară : “Dacă vreţi să fiţi frumoşi, CITIȚI!”.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support